Czy zastanawiałeś się dlaczego konsolidować kredyty, które teraz spłacasz w różnych bankach? Czy jest sens, aby połączyć kredyty bankowe w jeden? Jeżeli chcesz obniżyć nową ratę, to najlepszym sposobem jest właśnie skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego.
Jeżeli nie wiesz co to jest konsolidacja, a chciałbyś dowiedzieć się więcej, zapoznać się z licznymi wyliczeniami i analizami, to najlepiej jest przejść do serwisu Kredyty Porównywarka na stronie kredytyporownywarka. pl. Tam znajdziesz odpowiedzi na większość pytań dotyczących tego zagadnienia. Poniżej poruszymy tylko najważniejsze kwestie, który przybliżą poruszany temat. No właśnie, jak skonsolidować kredyty bankowe, ale i wybrane pożyczki? Co to oznacza konsolidacja kredytowa i czym jest kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym. Najczęściej jest udzielanym przez banki komercyjne, ale mogą to być również i spółdzielcze, a także SKOK-i. Takiego kredytu nie można uzyskać np. w instytucji pożyczkowej.
Co to oznacza, że jakiś kredyt jest celowy? Jednym z kredytów celowych poza konsolidacyjnym, są hipoteczne i samochodowe. W przypadku kredytów konsolidacyjny oznacza to, że może być one zrealizowany tylko w jednym celu, jaki będzie spłacenie (zamknięcie) wybranych kredytów i pożyczek z różnych banków. Nie tylko pozwala spłacić wybrane kredyty i pożyczki bankowe, zaciągnięte w różnych instytucjach, ale także zmniejszyć ratę. Nie ma tu niespodzianki, jeżeli zostanie tu napisane, że tylko poprzez wydłużenie czasu spłaty. A im więcej miesięcy do spłaty, to tym w bardziej zdecydowany sposób zostanie zmniejszona nowa rata. Kredyty konsolidacyjne cieszą się coraz większą popularnością, co może oznaczać, że obciążenie z tytułu spłaty zobowiązań kredytowych, stają się coraz większym obciążeniem dla domowych budżetów. Sytuacja jest odwrotne, kiedy koniunktura się poprawia, stopy procentowe maleją i zwiększa się popyt na kredyty.
W języku potocznym mówi się niekiedy o konsolidacji kredytów, jako o "połączeniu" kredytów w jeden. Nie jest to prawdziwe stwierdzenie, ponieważ stare zobowiązania są spłacane, a nie łączone w jakiś sposób. Powstaje nowa należność u nowego wierzyciela. Regulowanie w miesiącu kilku różnych kredytów niekoniecznie musi być wymagającym zadaniem, ale należy wówczas pamiętać o terminowej ich spłacie. Przeoczenie którejś z płatności może skutkować pogorszeniem wiarygodności kredytowej. A w takiej sytuacji, kiedy historia kredytowa w BIK będzie negatywna, nawet przy wystarczającej zdolności, będzie oznaczać, że kredytu na skonsolidowanie nie będzie można uzyskać. Jakie kredyty są również poza konsolidacyjnym? Są to oczywiście pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne, mieszkaniowe oraz kredyty odnawialne, czyli limity w kontach i na kartach kredytowych. I to wszystko, o ile bank pozwoli, można włączyć do konsolidacji kredytowej.