Wycieczki wirtualne w czasach covid-19 wracają do łask. Zamknięte obiekty i konieczność wykonywania aktywności rozrywkowych w domu spowodowały przeniesienie się naszego życia do internetu. Skorzystały na tym przede wszystkim muzea, które miały już wykonane wirtualne wycieczki, tym samym umożliwiając wirtualne zwiedzanie zbiorów.
Wirtualna wycieczka zrealizowana z użyciem panoram sferycznych to doskonałe narzędzie umożliwiające odpowiednie wyeksponowanie zbiorów muzealnych. Mając do dyspozycji jakiekolwiek urządzenie mobilne lub komputer z dostępem do internetu możemy w jednej chwili przenieść się do wirtualnego muzeum.
Technologia tworzenia wirtualnych wycieczek umożliwia umieszczanie dodatkowych informacji, opisów i nagrań lektorskich. Dzięki temu wrażenia dla osób zwiedzających są często znacznie bogatsze, niż w przypadku rzeczywistego zwiedzania z przewodnikiem.
Jak powstają wirtualne wycieczki dla muzeów? Przede wszystkim w pierwszej kolejności wykonujemy panoramy sferyczne, czyli zdjęcia 360, na których ukazujemy świat wokół aparatu. Następnie kilka lub kilkanaście panoram sferycznych łączymy ze sobą i tworzymy z nich jedną wirtualna wycieczkę. W praktyce wygląda to tak, że osoba oglądająca wirtualną wycieczkę może samodzielnie w dowolnej chwili zdecydować w którą stronę dalej podąża. Ma realny wpływ na oglądane eksponaty, dokładnie w taki sam sposób jakby była w rzeczywistym muzeum.
Niezwykle istotny jest również fakt, że wirtualne wycieczki doskonale współpracują z goglami VR. Po założeniu na głowę gogli wirtualnej rzeczywistości mamy wrażenie fizycznego przeniesienia się do przestrzeni ekspozycji muzeum. Dzięki temu kontakt takiej osoby z realną ekspozycją mocno zaciera granicę między tym co realne a wirtualne. Gogle wirtualnej rzeczywistości umożliwiają płynne poruszanie się wewnątrz ekspozycji. Dodatkowo przy pomocy kontrolerów ruchu rąk możemy wchodzić w interakcję z wybranymi elementami ekspozycji.
Wirtualne wycieczki również są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoby te bez wychodzenia z domu mogą w realistyczny sposób zobaczyć ekspozycję najdalszych muzeów świata. Bez płacenia za bilet, bez konieczności transportu oraz bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Technologia tworzenia wirtualnych wycieczek mocno się rozwija. Kiedyś tworzenie wirtualnych wycieczek było bardzo pracochłonne. Dziś można to zrobić szybko i sprawnie, bez generowania dużych kosztów dla muzeum. Bardzo istotne jest to, że panoramy sferyczne (zdjęcia 360) dają nam pełen realizm, bez żadnej sztuczności. Przenosimy świat realny do świata komputerowego 1:1, mając wrażenie fizycznego obcowania z eksponatami, ich opisami. Możemy wysłuchać wirtualnego przewodnika w dowolnym języku oraz w razie potrzeby zapoznać się z materiałami dodatkowymi. Nie musimy stać w kolejkach, rezerwować biletów, czy za cokolwiek płacić. Wirtualne wycieczki są w zasięgu ręki każdego.